Profilaktyka mastitis u krów – źródło merytorycznej wiedzy
Misją Polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis jest propagowanie sprawdzonej, merytorycznej wiedzy specjalistycznej w zakresie profilaktyki mastitis u bydła. To założenie realizujemy przede wszystkim poprzez organizowanie szkoleń dla hodowców oraz konferencji dotyczących leczenia oraz zapobiegania mastitis. Wydarzenia skupiają lekarzy weterynarii, hodowców krów i studentów z całego kraju. Założeniem stowarzyszenia jest rozpowszechnianie rzetelnych informacji na temat profilaktyki mastitis u krów.
W bazie wiedzy, którą udostępniamy na stronie internetowej, znajdziesz bieżące informacje w dziedzinie zapobiegania chorób u krów mlecznych. Chcemy propagować wiedzę także za pośrednictwem Internetu, by miała szansę dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców zainteresowanego tematyka profilaktyki mastitis u bydła. W publikowanych tu artykułach możesz zapoznać się z najnowszymi wynikami badań, a także przeczytać o dobrych praktykach w dziedzinie dbania o zdrowie bydła.
Jeśli masz pytania dotyczące zapobiegania mastitis, zachęcamy do kontaktu z członkami stowarzyszenia. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej.
Program XI Konferencji Stopmastitis.pl
Zapraszamy do zapoznania się z tematami wykładów oraz zapisów na konferencję
Spotkanie członków stowarzyszenia
W dniach 7-8 grudnia odbyło się spotkanie członków stowarzyszenia Stopmastitis.pl
JUBILEUSZOWA X Międzynarodowa Konferencja Stopmastitis.pl
POLSKIE STOWARZYSZENIE ds. MASTITIS oraz Partnerzy mają zaszczyt zaprosić praktykujących lekarzy weterynarii oraz studentów 6. roku Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej zainteresowanych tematyką jakości mleka na jubileuszową X Międzynarodową Konferencję Stopmastitis.pl, która odbędzie się 15-16.09.2023 r. w Hotelu Windsor, Jachranka 75, 05-140 Jachranka.
Mleko pod sąd
Rozprawa z udziałem ekspertów — IX Międzynarodowej Konferencji Stopmastitis.pl
Nowy punkt w naszym programie IX Międzynarodowej Konferencji Stopmastitis.pl
Szanowni Państwo, przedstawiamy nowy punkt w naszym programie IX Międzynarodowej Konferencji Stopmastitis.pl ❗️
Prawidłowe działanie sprzętu udojowego
Prawidłowe działanie sprzętu udojowego jest jednym z podstawowych warunków utrzymania zdrowia wymion co w konsekwencji przekłada się na zużycie antybiotyków, dobrostan zwierząt oraz wskaźniki brakownia krów w stadzie. Niezależnie od tego z jakim systemem udojowym mamy do czynienia, czy to hala udojowa, karuzela, robot udojowy, czy też zwykła dojarka konwiowa, potrzeby krów są zawsze takie same. Sprzęt musi zapewniać szybki, bezpieczny i wygodny dla zwierząt proces pozyskiwania mleka. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowej dojarki powinno się rozważyć jakimi środkami się dysponuje. I nie chodzi tylko o finanse, ale również o własny czas, dostępność siły roboczej czy dyspozycyjność specjalistycznego serwisu.
IX Międzynarodowa Konferencja Stopmastitis
Polskie Stowarzyszenie ds. MASTITIS oraz Partnerzy mają zaszczyt zaprosić na IX Międzynarodową Konferencję w Bronisławowie w Hotelu Magellan. Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 września 2022r.
Przed dojem część. 2
Prawidłowe przygotowanie wymienia przed dojem ma na celu pobudzenie krowy do wyprodukowania odpowiedniej ilości oksytocyny w wyniku stymulacji strzyków. Udowodniono, że występowanie zapalenia wymienia jest silnie skorelowane z liczbą chorobotwórczych bakterii na końcówce strzyka w momencie doju, dlatego higiena przedudojowa ma również na celu zminimalizowanie ryzyka mastitis poprzez zmniejszenie presji bakterii środowiskowych na ścianach oraz końcówce strzyka. Z praktycznego punktu widzenia proces ten możemy podzielić na 4 etapy.